czwartek, 6 czerwca 2019

Wycieczka do Krakowa

 
WYCIECZKA DO KRAKOWA W DNIU 5-7 CZERWIEC 2019r.
Termin wycieczki: 5,6,7 czerwca 2019r.
Program wycieczki:
Zwiedzanie Krakowa 05.06.2019r.
1. Wzgórze Wawelskie
a) Dziedziniec zewnętrzny i arkadowy Zamku Wawelskiego
b) Katedra Wawelska wraz z Dzwonem Zygmunta (i podziemiami pod kościołem)
2. Ul. Kanoniczna, jedna z najstarszych ulic Krakowa
a) Pałac Górków, dawne więzienie
b) Dom Jana Długosza, dawna łaźnia miejska
c) Miejsce odnalezienia skarbu Wiślan z IX wieku
3. Plac św. Marii Magdaleny
a) Romański Kościół św. Piotra i Pawła
4. Ul. Grodzka
a) Kamienica Pode Lwie i najstarsze zachowane godło domu
5. Ul. Franciszkańska
a) Pałac Biskupi i słynne Oko Papieskie
6. Rynek Główny
a) Wieża ratuszowa
b) Sukiennice
c) Pomnik A. Mickiewicza
d) Kościółek św. Wojciecha
e) Bazylika Mariacka
f) Płyta przysięgi Kościuszki.

Kopalnia Soli w Wieliczce.

Energylandia 06.06.2019r.
Energylandia – rodzinny park rozrywki położony w Zatorze, otwarty 14 lipca 2014 roku, i zarazem największy park rozrywki w Polsce o powierzchni ok. 30 ha.
W parku podzielonym na cztery strefy tematyczne znajduje się łącznie ok. 80 atrakcji przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, w tym 12 rollercoasterów, liczne karuzele i urządzenia ekstremalne, a także restauracje, bary, sklepy z pamiątkami oraz sceny, na których prezentowane są krótkie widowiska. Od 2016 w skład parku wchodzi park wodny Energylandia Water Park
Po powrocie spacer po Krakowie

Jura krakowsko – częstochowska 07.06.2019r.
1. Jaskinia Wierzchowska to druga największa jaskinia na Jurze stanowiąca pomnik przyrody, o długości korytarzy aż 1000 m. Już od XIX wieku, jako jedna z pierwszych jaskiń w Europie, jest udostępniona dla turystów. Obecnie posiada najdłuższą trasę turystyczną spośród wszystkich jaskiń w Polsce!
Trasa w Jaskini Wierzchowskiej Górnej prowadzi Przesmykiem Długim przez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory - Sali Balowej, a dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Zwiedzając jaskinię można podziwiać miejscami tworzącą się szatę naciekową czyli formy krasowe, a wśród nich, na skałach zobaczyć można hibernujące nietoperze, których tu nie brakuje. Są to głównie malutkie podkowce małe. Tu i ówdzie wyleźć może też z ciemnego kąta pająk meta menardi czyli sieciarz jaskiniowy.
2. Zamek na Pieskowej Skale- zwiedzanie
Jest to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek w Pieskowej Skale udostępniony jest dla turystów, wewnątrz mieści się Muzeum w Pieskowej Skale z wystawami stałymi i czasowymi, który jest oddziałem Muzeum na Wawelu. Muzeum zamkowe w Pieskowej Skale czynne jest cały rok, dostępna również jest tu Kawiarnia, poprzez którą warto wejść na bastion - wspaniały punkt widokowy!
3. Boroniówka
Historia młyna sięga XV wieku. Pierwszym właścicielem był Zakon Sióstr Klarysek z Grodziska, które przekazały młyn i tartak wodny w ręce prywatne w 1816 roku. Obecne zabudowania mieszkalne i gospodarcze pochodzą z roku 1850. Jest to cenny przykład drewnianej architektury przemysłowej z zachowanym oryginalnym wyposażeniem i starymi urządzeniami działającymi do dziś.